Gabi, puştiul căzut în fântână, s-a întâlnit ieri cu eroul de 14 ani care l-a scos de acolo.
Două ore a fost captiv în fântână micuţul Gabi, până când a fost salvat
Puştiul a fost externat din spital şi singurul lucru care mai aminteşte de drama prin care a trecut este bandajul gipsat din jurul gâtului. Acasă a fost aşteptat de Marian şi de un cadou pe care şi-l dorea de mult: o bicicletă roşie nou-nouţă. „Am venit acasă la Gabi să văd ce face. Când a intrat în cameră şi m-a văzut, a început să râdă. Mi-a sărit în braţe, m-a pupat şi mi-a spus <<Mulţumesc>>. Am simţit un gol în stomac în momentul în care l-am văzut'', a spus Marian Becheanu. ''De astăzi înainte, pe lângă cei doi copilaşi ai mei mai am un băiat. Marian l-a scos pe Gabi din fântâna de 15 metri, iar eu o să am grijă să nu îi lipsească nimic'', a declarat Nicolae Ruiu, tatăl lui Gabriel.
Marian Becheanu a fost singurul care a încăput în fântâna îngustă şi l-a salvat pe băieţelul de 3 ani Puţini ştiu că eroul de 14 ani din Segarcea a mai salvat doi oameni de la moarte. În urmă cu trei ani a scos două persoane dintr-o maşină care luase foc.Atunci, pompierii i-au mulţumit pentru curaj. Deşi este mai tot timpul cu zâmbetul pe buze, Marian are o poveste tristă de viaţă. A fost părăsit de mamă şi stă într-o casă modestă cu tatăl şi bunicul, care l-au crescut cu frică de Dumnezeu.
Fericit, tatăl copilaşului i-a mulţumit şi l-a strâns în braţe pe Marian.. „Nimic din ce s-a întâmplat până acum nu este întâmplător. Vreau să devin salvator profesionist la pompieri. Când i-am văzut pe toţi cât au muncit acolo să îl ajute pe Gabriel m-am emoţionat. M-am hotărât să cobor eu după prietenul meu în fântână şi mă bucur că acum este în viaţă, iar de acum înainte vom fi ca doi fraţi", a spus, cu lacrimi în ochi, Marian.

